Clostridium botulinum isimli bakteriden üretilen bir bakteri toksinidir. Bu toksin, kas-sinir bileşkesi üzerine etki ederek kaslarda geçici bir felç durumu yaratır. İçeriği Botulinum Toksin olan Botox, Dysport, Vistabel, Neurobloc gibi markalar piyasada mevcuttur.

Botulinum toksin uygulandığı kaslarda geçici bir felç durumu oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Doğru uygulamalardan sonra ifade kaybı olmaz. Botulinum Toksin uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir.

Derin olmayan kırışıklıkları ortadan kaldırır, derin kırışıklıkları hafifletir, ayrıca tüm kırışıklıkların derinleşmesini engeller.

Botulinum Toksin uygulamaları 4-6 ayda bir tekrarlanır. Uygulama sayısı arttıkça araları uzayabilir. Zamanla belli mimikler unutulur ve daha düşük dozlarla aynı etkiler sağlanabilir.

Botulinum Toksin ağırlıklı olarak üst yüze uygulanır. Orta ve alt yüzde de uygulandığı alanlar mevcuttur.

Estetik amaçlı dozlarda kullanıldığında Botulinum Toksin’in sistemik bir etkisi olmaz.

Botulinum Toksin muayenehane şartlarında yapılır. Uygulama çok ince iğnelerle yapılır ve fazla bir ağrıya neden olmaz. İşlem öncesinde ve sonrasında soğuk uygulanması ağrıyı azaltır. İşlem birkaç dakika sürer.

Meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır ve meme başı olması gereken yere getirtilir. Memeler büyükse meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Meme dikleştirme ameliyatları büyük ve sarkmış memesi olanlar için küçültme ile birlikte, doğum ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış hastalarda ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.

Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatları da 18 yaşından küçük hastalara özel bir durum olmadıkça uygulanmaz. Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkıklığın derecesine göre sadece meme başı çevresinde (periareolar mastopeksi), meme başı çevresinde ve buradan aşağıya inen dikey bir iz (vertikal mastopeksi), meme başı çevresinde, buradan aşağıya inen dikey iz ve meme altında yerleşmiş yatay iz (ters T yöntemi) kalır. Bu izler zamanla belli belirsiz bir hal alır. Eğer meme başı çok sarkmamışsa ve doğum sonrasında memenin içi boşalmışsa, sadece meme protezi konularak sarkıklık düzeltilebilir.

Meme büyütme ameliyatlarının çok büyük bir kısmı silikon(protez) ile yapılır. Vücutta alınabilecek yeterli yağ doku hastanın kendi vücudundan alınan yağ ile de meme hacminde artış sağlanabilir.

Vücutta yapılan her kesi iz bırakır önemli olan saklanabilir küçük ve iyi bir iz kalmasıdır. Uygun vakalarda ve istenildiği takdirde koltuk altından kesi ile meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Protezin yerleştirildiği cep meme dokusunun veya göğüs ön duvarı kasının altında olduğundan emzirmeye olumlu veya olumsuz etkisi olmaz.

Sonuç iyiyse herhangi bir komplikasyon veya istenmeyen durum gelişmemişse tekrar bir ameliyata gerek yoktur.

Meme küçültme ameliyatları hem estetik hem de fonksyonel amaçlı yapılır. Özellikle ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, sütyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler hastalar için ciddi problemdir ve meme küçültme ameliyatları ile giderilebilir.

Meme küçültme ameliyatı 18 yaş üstünde olan ve anestezi almasında kontrendikasyon olmayan herkese yapılabilir. Genel olarak hastanın vücut sağlığının yerinde olması yeterlidir.Ancak yakın zamanda gebelik beklentisi olacak hastalar için gebelik ve emzirme işleri bittikten sonra yapılması uygundur.

Ameliyat baslı başına meme kanseri nedeni değildir ve olamaz. Ailesinde meme kanseri hikâyesi olan veya memede şüpheli kitlesi olan hastalarda meme küçültme esnasında çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilerek erken tanı koyma fırsatımız dahi olabilir. Erken tanı ise özellikle kanser olgularında hastanın hayatını kurtarır.